Vyraziť si občas s tímom von a venovať sa niečomu inému ako je práca - super. Len si dajte pozor, aby sa vám stmeľovanie kolektívu nezvrhlo. Tu je pár rád:
-
Neorganizujte podujatie napriek nesúhlasu podriadených. Jasné, ako šéf to môžete dať príkazom. Keď ale cítite, že zamestnanci nie sú veľmi nadšení, spýtajte sa ich radšej prečo.
-
Nevyberajte aktivitu, kde hrozí zranenie. Pri pohybových hrách, pamätajte – nie všetci v tíme majú rovnaké schopnosti. Každý člen tímu je iný a má iné možnosti. Príliš ambiciózny šéf by si to mal uvedomiť aspoň mimo pracoviska.
-
Nedávajte najavo náklonnosť k niekomu určitému. Všetci v tíme sú si rovní. Byť subjektívny je pre šéfa nevhodné, obzvlášť na evente, ktorý má byť zábavnou odmenou za prácu. Pri zábavnej aktivite nepripomínajte hierarchiu z práce, snažíte sa predsa o odbúranie formálnych bariér.
-
Nehovorte o peniazoch. Ak je teambuilding raz objednaný a zaplatený, nemusíte ľuďom pripomínať, že bol drahý. V zásade to totiž neprispieva k väčšej zábavnosti. Pracovníci si nemajú odniesť zlé skúsenosti.
-
Nesnažte sa plniť všetky úlohy sám. Zmysel aktivity predsa spočíva, aby sa ukázali všetci. Ak niekomu neveríte, aby ste zle rozdelili úlohy či nesprávne stanovili ciele – je to vaša chyba. Ostatných treba počúvať.
-
Nezabúdajte na odmenu. Ak si niekto z tímu počína výnimočne dobre, nemali by ste to prejsť mlčaním. Nehovoríme o hmotných odmenách alebo nejakom ostentatívnom vychvaľovaní. Nestrojený prejav uznania a drobná oslava víťazstva sú veci, ktoré ukážu na šéfovi jeho ľudskú stránku.
A práve pre tieto dôvody vám môžeme odporučiť náš escape room – na teambuilding je ako stavaný. Nehrozia tu zranenia ani nechuť ľudí, ide totiž len o krátku zábavu, kde si precvičíte logiku a zahráte sa.