Na poriadnu hádanku potrebujete veľa trpezlivosti, skúsenosti z podobných úloh, odhodlanie a vôlu, logické a analytické myslenie. Ale odmena za trápenie nášho mozgu je bohatá – zlepšujeme sa a získavame nové zručnosti.
-
Hádanky zlepšujú pamäť. Spojitosť medzi duševnou námahou a schopnosťou lepšie si pamätať bola mnoho-krát dokázaná. Platí to pre ľudí každého veku, no najmä pre zabúdajúcich seniorov sú duševné cvičenia skvelý tréning.
-
Zlepšuje sa vynaliezavosť. Hádanku môžeme riešiť mnohými spôsobmi. Zamyslieť sa nad ňou analyticky, alebo ju riešiť metódou pokus – omyl. Jedno je isté – úspešní riešitelia sú pokladaní za veľmi vynaliezavých ľudí.
-
Podpora celkovej inteligencie. Skúsený neurochirug by vám možno vedel vysvetliť biochémiu mozgu a prečo jeho tréning má toľké pozitívne dopady. Každý však vie, že svoju úroveň inteligencie získavame už v útlom veku, keď sa zaujímame, hráme a objavujeme.
-
Meditácia. Pokoj a relax, aj to nám dávajú hádanky alebo rôzne krížovky, úlohy či podobné hry. Vypnúť starosti a sústrediť sa na drobný problém je často ako mentálna sprcha. A oddych je základ úspechu v práci aj pri štúdiu.
-
Precvičovanie pozornosti, motoriky a tvorivosti. Pri riešení hádanok zápajame rôzne psychické, ale aj fyzické zručnosti. Nenápadne, pomaly, nie revolučne, ale evolučne, ich trénujeme a posúvame sa ďalej.
-
Sociálny rozmer. Ak úlohu neriešite sami – a často je to tak – stmeľujete svoj vzťah s iným človekom alebo skupinou. Spoločná práca a spoločný úspech sú vždy skvelé lepidlo pre akýkoľvek kolektív.
-
Zábava a odmena. Nedoriešená hádanka človeku nedá spávať... naopak, pokorené a zlomené riešenie je skvelým povzbudením a zároveň aj odmenou za námahu.