Sedem dôvodov prečo bol Tesla geniálny vedec

Zamysleli ste sa niekedy prečo sa staré televízory volali Tesly, alebo prečo toľko ľudí vkladá svoje nádeje do elektromobilov Tesla?

 

  1. Nikola Tesla naštartoval storočie elektriny. Devätnáste storočie patrilo pare, ale pre väčšinu sveta bol konský povoz stále luxusnou technológiou. Na začiatku 20. storočia sa o elektrinu zaujímalo len pár čudákov v laboratóriách... a na konci už ľudia bez elektriny nevedia prežiť. Na začiatku stál – ako inak – Nikola Tesla.

  2. Ako humanista odmietal vojnu. Vedu vnímal Tesla ako niečo vznešenejšie, niečo čo má slúžiť vyššiemu dobru a ľudstvu. Celý život prežil ako človek, ktorý sa nestará o peniaze, hoci mohol byť veľmi bohatý. Nestaral sa ani o svoju slávu alebo dobré meno na verejnosti – to boli nízke veci.

  3. Mal veľké sny. Okrem „svetlej budúcnosti“ ľudstva dokázal predvídať praktické prístroje ako diaľkové ovládače alebo dokonca smartfóny. Niektoré idey boli odvážne až priveľmi – napríklad prenos elektriny vzduchom alebo ovládanie počasia.

  4. Dal svetu rádio. Vynález rádia sa občas prisudzuje G. Marconimu, ale je to príbeh pre zberateľov súdnych príbehov kde figurujú spory o patenty. V skutočnosti Tesla demonštroval vysielanie a prijímanie rádiových vĺn už v roku 1893 – rok pred Marconim. Zvyšok je už len politika.

  5. Dal svetu paletu vynálezov väčšiu ako ktokoľvek iný. A nešlo len o technické prístroje ako v prípade rivala Edisona (ktorý priznával, že nie je vedec a dokonca nie je dobrý vo fyzike a matematike). Tak napríklad objav striedavého prúdu bola fyzikálna revolúcia. Tesla hral veľkú úlohu pri vynáleze cievky nazvanej po ňom, pri objave Röntgenových lúčov, bezdrôtovej komunikácii.

  6. Z jeho práce vyšli iní. Kde by bola robotika, lasery či sonary bez Teslu? Pravdepodobne o dosť vzadu. Aj tu sa nesie Nikolova stopa naprieč celým svetom. Edison sa stal slávnym kvôli žiarovke, hoci tú pred ním zostrojili už iní a ani tá Edisonova ešte nebola úplne dokonalá. Ale kto si spomenie, že Tesla zostrojil prvé neónové svetlo?

  7. Jeho mozog bol iný. Každý kto Teslu poznal vedel, že tento človek myslí inak. Mal plno obsesií, chýb a čudáctiev. Na druhú stranu mal svojský zmysel pre humor a už ako dieťa ovládal veľa svetových jazykov. Skrátka – vytŕčal z davu v každom ohľade.

 

Ako správny čudák a vedec mal aj tajné laboratóriá. Jedno v Colorado Springs a druhé na Manhattane. Susedia by zrejme tŕpli, čo všetko sa v nich deje. Atmosféru Teslovho laboratória môžete zažiť aj v naše escape room hre Tajomstvo Nikola Teslu.

 

Obrázok prevzatý z devianart.com